top of page

Niewydolność żylna

AdobeStock_69871840.jpeg

Jak powstają żylaki kończyn dolnych?

Żylaki to nic innego jak widoczne pod skórą patologicznie poszerzone żyły. W prawidłowych warunkach krew dopływa do nogi tętnicami, a wraca do serca żyłami. Ze względu na to, że przez większość życia utrzymujemy pozycję pionową, żyły są wyposażone w mechanizm, który zabezpiecza przed cofaniem się krwi w dół - zastawki. Jeśli żyła poszerzy się lub mechanizm zastawkowy ulegnie uszkodzeniu, krew zaczyna cofać się, jest to zjawisko tzw. refluksu. Krew żylna spływając z grawitacją w dół nogi powoduje zwiększone ciśnienie w żyłach poniżej i prowadzi do powstania niewydolności żylnej  i widocznych na nogach żylaków.

Jakie są objawy niewydolności żylnej?

Do objawów niewydolności żylnej zaliczamy przede wszystkim:

- występowanie na nogach żylaków, pajączków i zmian skórnych

- uczucie ciężkości/rozpierania i dyskomfort w zakresie podudzi

- obrzęki podudzi
- świąd/pieczenie/mrowienie - zwykle w okolicy kostek

 

Charakterystyczne jest nasilanie się dolegliwości w ciągu dnia, zwłaszcza po przebywaniu w pozycji stojącej, a zmniejszanie się w czasie odpoczynku nocnego lub po uniesieniu nóg do góry. Wynika to po prostu z wpływu grawitacji na przepływ krwi w niewydolnych żyłach - po uniesieniu nóg krew może swobodniej odpływać z nóg do serca - zmniejsza się nadciśnienie żylne.

W bardziej zaawansowanych postaciach choroby występują:

- zmiany troficzne skóry - przebarwienia, blizny, stwardnienie skóry

- owrzodzenia żylne

AdobeStock_239005792.jpeg
AdobeStock_236721595.jpeg

Co wpływa na występowanie żylaków?

Kluczowym czynnikiem wpływającym na występowanie niewydolności żylnej i żylaków jest predyspozycja genetyczna, rodzinne występowanie choroby. U zdecydowanej większości pacjentów z żylakami występują one również we wcześniejszych pokoleniach - u mamy, babci itd. Do innych istotnych czynników ryzyka zaliczamy:

  • płeć żeńską

  • wiek

  • przebyte ciąże

  • otyłość oraz wysoki wzrost

  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej

  • antykoncepcja hormonalna/hormonalna terapia zastępcza

Niestety na większość czynników ryzyka nie mamy żadnego wpływu lub są trudne do uniknięcia. 

Jak można leczyć żylaki?

Podstawą leczenia niewydolności żylnej są metody zabiegowe, Usunięcie lub zamknięcie niewydolnych żył likwiduje patologiczny przepływ wsteczny, a co za tym idzie przyczynę całego problemu. Z nowoczesnymi metodami leczenia zabiegowego można się zapoznać TUTAJ.

Bardzo istotnym elementem kompleksowego leczenia niewydolności żylnej, zwłaszcza obrzęków jest kompresjoterapia, czyli stosowanie podkolanówek, pończoch czy rajstop uciskowych. Pozwala to skutecznie kontrolować powstawanie obrzęków, zmniejsza dolegliwości, a w przypadku leczenia owrzodzeń żylnych jest wręcz niezastąpiona.

W zmniejszaniu dolegliwości bólowych, uczucia ciężkości czy obrzęków pomagają również leki flebotropowe, które wspomagają mikrokrążenie żylne, uszczelniają naczynia i działają przeciwzapalnie.

AdobeStock_135096369.jpeg
bottom of page