top of page
SKLEROTERAPIA

Zabieg skleroterapii polega na ostrzyknięciu poszerzonych żył preparatem, który powoduje ich zakrzepnięcie i zwłóknienie. Pozwala to usunąć lub znacznie zredukować widoczne pajączki i żylaki.

​Skleroterapia:

  • mikroskleroterapia pajaczków

  • piankowa i płynowa

  • pod kontrolą podświetlacza naczyniowego

  • pod kontrolą USG

  • wspomagana tumescencją

Skleroterapia żylaków i pajączków Wrocław
Kwalifikacja do zabiegu

W czasie wizyty kwalifikacyjnej, poza wywiadem i badaniem fizykalnym przeprowadzone zostanie badanie USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych. Umożliwia to ocenę czy widoczne pajączki i żylaki są jedynie miejscowym defektem estetycznym czy objawem głębszej patologii żylnej i zaplanować optymalne leczenie pozwalające uzyskać zadowalające i długotrwałe rezultaty.

Przeciwwskazania do skleroterapii:

  • alergia na środek sklerotyzujący (polidokanol – Aethoxysklerol)

  • czynna zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna

  • zakażenie miejscowe okolicy poddawanej skleroterapii

  • ciężka infekcja uogólniona

  • długotrwałe unieruchomienie

  • objawowy przeciek w sercu prawo-lewy – przetrwały otwór owalny

  • ciąża i okres karmienia piersią (konieczna 5 dniowa przerwa)

  • przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przygotowanie do zabiegu

Skleroterapia nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu. Należy ubrać się w wygodną odzież umożliwiającą odsłonięcie nóg i nie stosować na skórę żadnych kosmetyków - balsamów czy kremów.

Po zabiegu konieczne jest stosowanie pończoch lub podkolanówek uciskowych II klasy ucisku. Jeśli posiadacie Państwo własne należy zabrać je ze sobą na zabieg.

Przebieg skleroterapii
Skleroterapia wykonywana jest w gabinecie zabiegowym w pozycji leżącej. Po dezynfekcji skóry, do poszerzonych żył, żylaków i pajączków podawane są zastrzyki ze środkiem obliterującym. W czasie podawania preparatu odczuwalne jest ukłucie i czasem niewielkie szczypanie/mrowienie skóry. W przypadku wystąpienia silnego bólu należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza wykonującego zabieg. Ilość zastrzyków zależy od rozległości ostrzykiwanych zmian​ naczyniowych.

Po zabiegu zakładany jest opatrunek oraz pończocha lub podkolanówka uciskowa II klasy.
Skleroterapia piankowa żylaków
​W zależności od średnicy ostrzykiwanych żył, do skleroterapii może być wykorzystywany preparat płynny lub w formie piany. Dla precyzyjnego wykonania zastrzyków wykorzystuje się czasem podświetlacz naczyniowy lub aparat USG.
Po zabiegu

Po zabiegu zakładany jest opatrunek i pończocha/podkolanówka uciskowa. Konieczne jest noszenie opatrunku przez 24 godziny bez przerwy, a następnie samych pończoch/podkolanówek przez 7-14 dni w ciągu dnia. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się spacerowanie przez ok. 20 minut, aby wspomóc krążenie krwi w żyłach.

Po zabiegu, w miejscu ostrzykiwanych żył mogą pojawić się:

- zaczerwienienie i obrzęk (ustępują zazwyczaj samoistnie w ciągu kilku dni)

- siniaki (ustępują zazwyczaj w ciągu 2-4 tygodni)

- ciemne przebarwienia skóry (zanikają zazwyczaj w ciągu 6 miesięcy, w 5% mogą pozostać na stałe)

- siateczka bardzo drobnych, czerwonych naczynek tzw. matting (zanikają zazwyczaj w ciągu 6-12 miesięcy)

Proces włóknienia i wchłaniania zamykanych żył jest stosunkowo długotrwały, a na zadowalające efekty leczenia trzeba poczekać - w zależności od rodzaju i zaawansowania problemu od kilku tygodni to nawet kilkunastu miesięcy.

Po zabiegu nie należy uprawiać sportu przez okres 1-2 tygodni.

Przez okres 4-6 tygodni po zabiegu obowiązuje zakaz nasłoneczniania okolicy poddanej zabiegowi, następnie stosowanie filtrów fizycznych i UVA/UVB. 

W przypadku skleroterapii większych żylaków, w czasie wizyty kontrolnej może być konieczne ich nakłucie celem usunięciu uwięzionej w nich zakrzepniętej krwi.

Dla uzyskania optymalnego efektu, w zależności od rozległości i wielkości żylaków, konieczne jest zazwyczaj wykonanie kilku etapów zabiegu w odstępach ok. 2-3 tygodni.

bottom of page